kontorsbild_lottorp_ny

Şehirde çocuklar binalara tırmanıyor ,

Mesala şimdi yanımdaki masada konuşulan konu.. Lise çağında çocuklarını at gibi koşturan 2 bayan, son koşunun sonuçlarını konuşurken; ufaklıkların antrenman sonrasında ne yemesi gerektiğini tartışıyor.
"Her antrenman sonrası et tavuk balık yenmeli. Et yemek zorunda."
"Bezelye yemeği yapamazsın deli misin?" Neden çünkü bezelye sırf karbonhidratmış ve cocuğa zararlıymış onu spor öncesi yemeliymiş. Allah'ım kafamı nerelere vursam acaba.
 Ardından gelen cümleler daha vahim "... marka, proteinli süt çıkardı şimdi." 15-18 yaş arasında bir çocuğa veya ergene proteinli süt mü? Evet bir kez daha çocuk sahibi olma düşüncelerimi elimin hop tersi ile, hemde yeni yaptırdığım dövme ile kenara atıyorum. Tabiki de bunları yapacağımdan dolayı değil ama böyle anneleri gördükçe bir afakanlar fenalıklar basıyor. Gerçekten böylemi cocuk yetiştirmek? Hayır bir ortası yok mu? Bu gibi durumlarda su secenek ortaya çıkıyor:

Özel okul + özel ders + spor/antrenman + belki müzik dersi falanda vardır piano gibi + ha birde ya özel kurs grubu yada dershane = cocuk 18 yaşında son 4 sene (ortaokul sınavları falanla beraber daha fazla) gitti yok oldu. Belki de en güzel ergenlık zamanlarını bunlara harcadı.    

Hayır bunun cogunlugunu bende yaşadım. Yaşamadım desem yalan olacak.. Ama ne oldu şimdi okuduğum bölümle şuandaki yaptıklarımın , meraklarımın zerre alakası yok. Belkide ben istisnayım... Ama yazık anacım bu çocuklara.. en son şöyle bir sey oldu.. bu sehır hayatında yetısen cocuklarla ve daha kırsal/anadoluda yetısen cocukların farkı belkide bu.   

Bir gün Pastoral Vadi'de ( bir nevi hayatımı değiştirdi bu yer verdiği duygu ile) son günümüz oturuyoruz. Güzel bir grubumuz var. Her telden insan Yoga kampı diye gelmiş. Çok güzel 3 gün sonrasında akşam üstü aracı bekliyoruz... Orada bulunan, orada yaşayanlardan birinin kızıydı galiba. Çok tatlı birşey pıtır pıtır konuşuyor bir yandan da heycanlı heycanlı anlatıyor. Yaklasık 5 yaşlarında herhalde. "Ama Istanbul'a gitmek istemiyorum." dediğini duydum hemen döndüm. Neden dedim? Tabi ki hemen telefonuma yapıştım çünkü dökümanlamam lazımdı, göstermem lazımdı bakın işte bende çocuğum böyle olsun istiyorum diye.   

"Sen neden Istanbul'a taşınmak istemiyorsun?"

"Çünkü orası hep bina. Şehirde çocuklar oynamayaz ki." Sonra gülüyor. "Ben burada ağaca tırmanıyorum. Orada binalar var. Çocuklar binalara tırmanıyor hep. Kapılara tırmanıyorlar ancak. Orada çocuklar oyun oynayamıyor çünkü hep bina bina bina."  

Ya azizim.. 5 yaşında çocuk var elinde Ipad oyun oynar ve sırf dışarda çıkılan o yemekte, o çocuk sussun biraz diye. 5 yaşında cocuk var ağaca tırmanır. Eli ayağı çamur içinde kalır. Gülüceklere boğar seni..   

Şehirde çocuklar binalara tırmanıyor. Insanlar trafikte bir bir hep vakit öldürüyor.. 

Bize de arta kalan, gidilen huzurlu yerlerden fotoğraflar oluyor.. Acaba bizi ne engelliyor? 

 

14.05.2017