kontorsbild_lottorp_ny

Erkekler elele tutuşursa (!) hindistan, yoga, eğitim,

Ben şimdi düşünemiyorum babamı arkadaşı Ertuğrul abi ile sokakta elele tutuşurken. Siz düşünebiliyor musunu? Eşinizi, kardeşinizi veya babanızı sokakta başka bir erkek ile? 
Batıda olan önyargılardan biri sanırım bu; elele tutuşan erkekler gaydir. Birbirini öpen kadınlar normaldir ama bir erkek diğerine sarılır yanağından şapur şupur öperse gaydir. ( Ki bu kalıplara katılmıyorum bununda altını çizeyim. Toplumun zorladığı kalıplara insanları koymak ve o şekilde isimlendirmek bence en büyük cahillik.) 
Hindistan'da özellikle şehir hayatı dışında bir çok yerde erkeklerin elele tutuşması bizim Türkiye'de türk kahvesi içmemizden bile daha doğal karşılanan birşey. Onların kültürlerine göre erkeklerin elele tutuşuyor olması sevgi, saygı ve samimiyet göstergesi. 


Kamasutra'nın toprağı olan bu ülkede kadınlar ve erkekleri elele göremezken erkekleri elele görmek tabi insanı önce şaşırtıyor.Fakat sonra bu ülkede belli bir süre vakit geçirdikten sonra anlıyorsunuzki sebep: "touchy culture" yani muhabbetini sevgisini dokunarak ifade eden kültür. Elele gezmek dışında erkekleri bol bol birbirlerinin omuzlarından tutarken veya sarılırken görebilirsiniz. Birde elele tutuşmak konusunun ilerlemiş versiyonu serçe parmaklardan tutuşmak var.  Batı ile Doğu arasındaki farkı bu kadar ince detaylardan okadar güzel anlayabiliyorsunuzki.. Batı kültürüne elele tutuşmak seksüel yakınlık ile eşleştirilirken Doğu kültüründe tamamen arkadaşlık sembolü.
Bunların tümü elele tutuşan iki gördüğüm anda aklıma bir kaç ay önce Hollanda'da saldırıya uğrayan çift Jasper ve eşi Ronnie geldi. Başbakan  Mark Rutte tabiki hemen ayıpladı.. Sonra ne oldu? Bir çok kişi saldırıya uğrayan çifti desteklemek için ve LGBT'nin de yanında olmak için  #allemannenhandinhand hastag'i ile fotoğraf paylaşmaya başladı.. Hatta bu okadar ilerledi ve yayıldıki New York'da bulunan Hollanda elçiliği çalışanları erkekler sokakta elele yürüyüşe çıktı.

Bu çok güzel. Zaman zaman insanların belli amaçlarla bir araya gelmesi ( birde balık hafızalı olup unutmasak bu zamanları) ve birbirini desteklemesi çok mutluluk verici. Ama sizede garip gelmiyor mu? Dünyanın bir ucunda evli iki erkek/bir çift elele yürürken saldırıya uğruyor ama diğer ucunda sadece arkadaş olan erkekler elele sokakta yürüyor, sarılıyor, kucaklıyor, belinden tutuyor.. Evet kültür farkı çok fazla ama batı da çok daha fazla öfke var, gruplaşma var, reddetme var, yargılama var, kabullenememe var.. (müslüman dünyayı hiç bunlara katmıyorum ben onlar ayrı bir evrendeler)..
Hani benim şahsı görüşüm sanki ama sanki doğu kültüründe kim olduğun , batı kültüründe ise ne yaptığın önemli sanki.. Gerçi doğulu kimdir batılı kimdir o başka bir tartışma konusu 


Namaste